İK POLİTİKASI


İnsan Kaynakları Politikamız, çalışanlarımızın becerilerini, düşünme kapasitelerini ve yaratıcılıklarını en yüksek seviyede kullanan ve bunlara saygı duyan bir yönetim sistemine dayanır.


Rözmaş Metal olarak, çalışanlarımızın en etkin şekilde yönetilmesinin, başarının anahtarı olduğunun bilincindeyiz. İş süreçlerinde karşılaştığı problemlere etkili çözümler üretebilen ve işini sürekli geliştiren çalışanlar yetiştirmek, çalışanlarımızın düşünme, geliştirme ve harekete geçme becerilerini sürekli geliştirmek ve kurumsal performansı en üst seviyede tutmak Rözmaş Metal’in İnsan Kaynakları Politikası’nın temel önceliği ve hedefidir.

Rözmaş Metal İnsan Kaynakları Yönetimi’nin temel prensibi ise karşılıklı güven ve saygı ilişkisinin kurulmasıdır. Karşılıklı güven ve saygıya dayalı bir iş ortamı ancak çalışan-yönetim değerlerinin örtüşmesiyle mümkündür. Çalışanların hayat standartlarının iyileşmesi ancak Rözmaş Metal’in refahı ile mümkündür. Dolayısıyla hem çalışanlar, hem de yönetim şirketin refaha ulaşması ortak hedefini paylaşmalıdır. Çalışanlar, bu doğrultuda, kurumsal refah için en yüksek seviyede iş birliği yapmalı, yaratıcı fikirler geliştirerek hep daha iyisini yapmak üzere hareket etmeli ve bilgi ve tecrübelerini paylaşarak ekip arkadaşlarını geliştirmelidirler.

Rözmaş Metal olarak, temel prensibimiz olan karşılıklı güven ve saygı ruhunu oluşturmak için;

SOSYAL AKTİVİTELER


Birlikte güçlü ve mutlu bir aileyiz!

Rözmaş Metal bünyesinde çalışanların mutlu ve huzurlu bir ortamda çalışabilmeleri için gerekli, iş güvenliği, ergonomik koşullar, çevre düzenlemeleri ile ilgili çalışmaları sürekli geliştirerek, çalışan memnuniyetini arttırmayı hedefleriz.

Rözmaş Metal ailesi olarak, daha kaliteli, zamanında ve yalın üretimle, müşteri memnuniyetini arttırarak, hep daha iyisine ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yolda tüm çalışanlarımızın, mutlu, huzurlu ve sağlıklı olmasını önemsiyoruz. Hep birlikte geleceğe umutla bakıyoruz.

BAŞVURU

Açık pozisyonlar Açık pozisyonlar